Z wielką przyjemnością informujemy, że rozpoczął się nabór do 2 edycji Programu Energa Sailing Edukacja. Tym razem jest on adresowany również do dzieci z roczników 2005-2007 z miasta Poznania i Wielkopolski.
Program został objęty honorowym patronatem Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Wożniaka.
Program edukacji żeglarskiej Energa Sailing to kompleksowy projekt Polskiego Związku Żeglarskiego realizowany przy wsparciu Grupy ENERGA, którego pierwsza edycja miała miejsce w 2013 roku. Jego celem jest promowanie żeglarstwa wśród dzieci i młodzieży jako doskonałej formy spędzania wolnego czasu i osobistego rozwoju oraz odkrywania własnych pasji. Partnerami drugiej edycji są Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Polskie Stowarzyszenie Klasy Optimist.
Program Energa Sailing łączy elementy edukacyjne i sportowe. Jednym z jego elementów jest projekt Energa Sailing Edukacja, skierowany do dzieci w wieku od 7 do 9 lat, które do tej pory nie miały styczności z żeglarstwem.
Celem zajęć jest zaszczepianie wśród dzieci pasji do żeglarstwa oraz kształtowanie pozytywnych postaw. Przede wszystkim czerpanie radości z aktywności sportowej i rozwoju osobistego dzieci, ale również:
bezpieczeństwo na wodzie,
dbanie o środowisko
odpowiedzialne przywództwo,
współdziałanie,
działania dla innych

W tym roku projekt będzie realizowany na terenie sześciu polskich miast: Olsztyna, Warszawy, Poznania, Krakowa, Szczecina i Gdyni.
Nabór do programu prowadzony jest przez regionalnych koordynatorów projektu w porozumieniu z lokalnym samorządem oraz szkołami.
Zasady udziału w projekcie:
Zgłoszenia indywidualne poprzez stronę www.edu.energasailing.pl i zgodnie z umieszczoną na niej procedurą rejestracyjną. Lista przyjętych dzieci zostanie ogłoszona na tej stronie w dniu 17.02.2014r. Planuje się przyjąć 100 dzieci z roczników 2005-2007.
Poprzez szkoły zainteresowane programem:
W terminie 17.02.2014 regionalna kapituła wybiera 5 szkół, z których zgłosiło się najwięcej dzieci. Na stronie www.pozz.poznan.pl zostanie opublikowana lista w dniu 20.02.2014r
Każda z wybranych szkół ma prawo wytypować nauczyciela, który będzie pomagał instruktorom w prowadzeniu zajęcia dla dzieci, nabywając w ten sposób praktykę.
Nauczyciele ci zostaną zaproszeni również na bezpłatny kurs na stopień instruktora szkolenia początkowego żeglarstwa Polskiego Związku Żeglarskiego.
Całość zakończy się dla nich egzaminem, po którym otrzymają uprawnienia „instruktora nauczania początkowego PZŻ.
Cały program szczegółowo opisany jest na stronie WWW.edu.energasailing.pl

Energa Sailing Edukacja – Poznań 2014
Ambasadorem Programu Energa Sailing w Poznaniu jest Kacper Ziemiński jeden z najlepszych zawodników w Europie i na świecie w olimpijskiej klasie Laser.
Koordynatorem projektu jest dr Leszek Kostański – trener żeglarstwa klasy mistrzowskiej, jachtowy sternik morski, motorowodny sternik morski, wieloletni pracownik AWF Poznań, trener koordynator sekcji żeglarskiej Organizacji Środowiskowej AZS Poznań. Posiada wieloletnie doświadczenie trenerskie w pracy z dziećmi i młodzieżą jak i zawodnikami na najwyższym poziomie sportowym.

Instruktorzy odpowiedzialni za prowadzenie zajęć:
Małgorzata Pic – z żeglarstwem związana od ponad 30 lat.
Medalistka Mistrzostw Polski Kobiet. Instruktor sportu w żeglarstwie. Mama znanych zawodniczek, medalistek Mistrzostw Polski w klasach Optymist, Laser Radial, Laser 4,7 i Europa. Córka Kasia najlepsza swego czasu zawodniczka Polski, reprezentantka naszego kraju w Mistrzostwach Europy i Świata w klasie Optymist i Laser Radial. Od ponad 10 lat pracuje w Żeglarskim Międzyszkolnym Klubie Sportowym jako instruktor ucząc najmłodsze dzieci żeglowania, rozwijając w nich zamiłowanie do wiatru i wody.
Agata Lehmann – związana z żeglarstwem regatowym w trzecim pokoleniu. Pochodzi ze słynnej rodziny żeglarskiej Blaszków. Dziadek Zenon Mistrz Polski w klasie Słonka, a ojciec Ryszard olimpijczyk z Montrealu w klasie Finn i Mistrz Europy i wielokrotny Mistrz Polski. Jest instruktorem sportu żeglarstwa, sędzią II klasy żeglarstwa. Wielokrotna Mistrzyni Polski w klasach Optimist i 420 , trzykrotna reprezentantka kraju na Mistrzostwach Europy. Wieloletni szkoleniowiec grup naborowych i selekcyjnych w klasie Optimist w sekcji żeglarskiej OŚ AZS Poznań.
Pracę instruktorów będą wspierać wolontariusze, studenci AWF Poznań związani ze specjalizacjami z żeglarstwa i członkowie sekcji żeglarskiej tej Uczelni działającej przy Zakładzie Sportów Nowoczesnych Pia Krzempek ,Piotr Trybuś i Mateusz Glema.

Harmonogram wydarzeń Energa Sailing Edukacja w Poznaniu:
Ogłoszenie listy przyjętych dzieci odbędzie się 17.02.2014r. na stronie Energa Sailing,
Zebranie dla przyjętych dzieci i ich rodziców odbędzie się 22 lutego o godz. 12.00 na przystani JKW Poznań ul. Wilków Morskich 17/19,
Rozpoczęcie zajęć 03.03.2014. Zajęcia będą się odbywać 1 raz w tygodniu dla każdej grupy od 17:00 do 20:00 w dni powszednie na Przystani Jacht Klubu Wielkopolski ul. Wilków Morskich 17/19 i będą trwać do 03.08.2014r. Do Programu przyjętych będzie 100 dzieci.
Regaty 5-6 lipiec na Kiekrzu lub na Malcie,
Półkolonie żeglarskie dla 20 najlepszych dzieci w terminie 25.07-03.08.2014 w Kiekrzu.

Żeglarstwo to sport, który kształtuje charakter i siłę ducha, uczy dyscypliny i pokory wobec natury. Wspomaga rozwój odpowiedzialności za samego siebie i za innych, a jednocześnie pozwala nauczyć się dobrej współpracy w grupie i skutecznej komunikacji. To cechy, które z pewnością przydadzą się dzieciom i teraz, i w życiu dorosłym.