W miniony weekend po raz pierwszy mieszkańcy mogli uczestniczyć w Świętojańskim Pikniku Żeglarskim nad jeziorem swarzędzkim.
Dwudniową imprezę, której celem, oprócz promocji sportów wodnych, było propagowanie bezpiecznego wypoczynku nad wodą zorganizowała swarzędzka Straż Miejska, Szkoła Żeglarstwa „Sea Adventure” oraz: Swarzędzki Ośrodek Kultury, Swarzędzkie Centrum Sportu i Rekreacji – przy wsparciu Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i Urzędu Miasta i Gminy w Swarzędzu.
W sobotę, 18 czerwca, na przystani prezentowały swoje umiejętności służby, których zadaniem jest ratowanie poszkodowanych w wypadkach wodnych. I tak mogliśmy oglądać akcję ratowania „prawdziwego” topielca, który wpadł do wody w wyniku wywrotki kajaka – w wykonaniu Policjantów z Komisariatu Wodnego Wielkopolskiej Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.
Następnie podnoszenie, holowanie i wypompowywanie wody z dwóch przewróconych żaglówek „Omega” w wykonaniu połączonych sił Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr 1 z Poznania, swarzędzkiej Ochotniczej Straży Pożarnej i Komisariatu Wodnego Policji. Pokaz działania pneumatycznej kamizelki ratunkowej cieszył się tak dużym zainteresowaniem mieszkańców, że na ich prośbę został powtórzony.
Od godzin porannych na swarzędzkim jeziorze można było podziwiać żagle, gdyż egzamin na patent żeglarza jachtowego zdawała grupa kursantów szkoły żeglarstwa „Sea Adventure”. Pływało również polinezyjskie proa – wcześniej w ramach warsztatów żeglarskich można było zapoznać się z jego budową i montażem.

W niedzielę o godzinie 9.30 rozpoczęły się III Rekreacyjne Regaty Żeglarskie w których wystartowało 14 załóg w klasach: otwartej, omega turystyczna i żaglówka drewniana. Uroczystego otwarcia regat i wręczenia nagród zwycięskim załogom dokonał burmistrz miasta i gminy Swarzędz Marian Szkudlarek. Późnym popołudniem na scenie nad jeziorem wystąpił „dinozaur” polskiej piosenki żeglarskiej, obchodzący w tym roku 30 – lecie istnienia, zespół „EKT – Gdynia.” Zagrali stare i nowe piosenki między innymi „Stary bryg”, „24 lutego” czy też żeglarską balladę „Miła”. Zespół został przyjęty bardzo ciepło i dwukrotnie bisował. Piknik zakończyło „wodowanie” świętojańskich wianków na wodach swarzędzkiego jeziora.

Tekst: Piotr Kubczak

Zdjęcia: Tomasz Rybarczyk

Zobacz relacje filmowe:

https://www.facebook.com/watch/?v=1077306182306089