Wielkopolska Liga Żeglarska

Wielkopolska Liga Żeglarska jest próbą przeniesienia na skalę regionalną sukcesu Polskiej Ligi Żeglarskiej.

Żeglarstwo ligowe jest amatorską formułą, której celem jest zaoferowanie powszechnego dostępu do regat o wysokim standardzie organizacyjnym odbywających się na nowoczesnych jachtach. Podstawowym założeniem jest zapewnianie jachtów przez organizatora oraz serwisowanie ich podczas rywalizacji. Dla uczestników oznacza to wygodę – wszystko czego potrzebują do rywalizacji mogą zmieścić w plecaku – oraz obniżenie kosztów udziału, ponieważ nie muszą posiadać swoich jachtów do rywalizacji. Dla poziomu sportowego oznacza to wyeliminowanie czynnika sprzętowego, co pozwala na ocenianie wyniku jedynie przez pryzmat umiejętności żeglarskich.

Początki żeglarstwa ligowego to 2013 rok, kiedy to wystartowała niemiecka Segel Bundesliga. Polska Liga Żeglarska rozpoczęła zmagania w 2015 roku, a lista startowa liczyła wtedy 9 klubów. W sezonie 2023 w Polskiej Lidze Żeglarskiej weźmie udział ponad 50 załóg na trzech poziomach: Ekstraklasie, 1 Lidze i 2 Lidze oraz odbędą się rozgrywki regionalne. Trójmiejska Liga Żeglarska ma za sobą pięć udanych sezonów, dla Warszawskiej Ligi Żeglarskiej będzie to trzeci rok funkcjonowania. Dla Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej będzie to rok inauguracyjny.

Rozgrywki Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej w sezonie 2023 są podzielone na trzy rundy odbywające się w terminach:

 • 13-14 maja
 • 10-11 czerwca
 • 9-10 września

Podczas każdej rundy wyścigi odbywają się w soboty od 10 do 18, a w niedziele od 10 do 16. Załogi zbierają punkty do klasyfikacji generalnej. Wszystkie rundy punktowane są jednakowo. Załoga z największą ilością punktów po trzech rundach wygrywa i otrzymuje tytuł Mistrza Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej. Trzy najwyżej sklasyfikowane załogi otrzymują prawo udziału w ogólnopolskim Finale Lig Regionalnych, który odbędzie się w dniach 13-15 października w mazurskim Sztynorcie i będzie organizowany przez Polską Ligę Żeglarską.

 

Załogi będą rywalizować na flocie czterech nowoczesnych jachtów RS21 z brytyjskiej stoczni RS Sailing. Jest to najnowsza flota sportowych jachtów w Polsce i jedna z dwóch wyposażonych w całości w silniki elektryczne. Jachty RS21 używane są między innymi do organizacji rozgrywek Polskiej Ligi Żeglarskiej, Sailing Champions League czy Women on Water. Regaty ligowe są sędziowane w systemie arbitrażowym, który ułatwia kibicom zrozumienie rywalizacji.

 

Bazą regat będzie Jacht Klub Wielkopolski, obchodzący w tym roku swoje 90-lecie. Teren JKW jest naturalną trybuną do oglądania wyścigów, a żeglarstwo ligowe charakteryzuje się krótkimi, dynamicznymi wyścigami odbywającymi się blisko brzegu, z trasą ustawioną w miejscach dobrze dostępnych dla kibiców. Strefa brzegowa zapewni rodzinom zawodników, gościom i kibicom możliwość relaksu, serwis kawowy oraz strefę zabaw dla dzieci prowadzoną przez animatorki.

 

Lista startowa:

 1. SKŻ Powidz
 2. Kościański Klub Żeglarski
 3. MKS Marina Niesulice
 4. Załoga Rogalin
 5. AZS Sailing Team
 6. Marinadent
 7. AWF Poznań
 8. Jacht Klub Wielkopolski

 

Organizatorem WLŻ jest Onboard, który poza cyklem WLŻ planuje też organizację szkoleń regatowych oraz innych wydarzeń żeglarskich. Sponsorami Głównymi Wielkopolskiej Ligi Żeglarskiej są Solbud, Yellow Bird Agency oraz POL-CAR.

 

Więcej o Wielkopolskiej Lidze Żeglarskiej:
https://onboardsailing.pl/wielkopolska-liga-zeglarska/
FB: https://www.facebook.com/wielkopolska.liga.zeglarska