Wczoraj w Poznaniu odbyła się Wielkopolska Gala Żeglarska zorganizowana przez Wielkopolski OZŻ. Była to okazja do spotkania z tamtejszym, bardzo prężnie działającym środowiskiem żeglarskim. Cieszę się, że mogłem także spotkać się z medalistami mistrzostw Polski różnych klas pochodzącymi z Wielkopolski. Wyniki dowiodły, że okręg ten jest liczącą się siłą na sportowej mapie żeglarskiej Polski.

Podczas gali wręczono m.in. Złote Omegi, tradycyjne, lokalne nagrody żeglarskie. W kategorii Sportowe Osiągnięcie Roku doceniono załogę Piotr Kowalewski / Rafał Trzciński, która zdobyła mistrzostwo świata klasy Micro Class Racer. W kategorii Morski Rejs Roku nagroda przypadła kapitanowi Zenon Jankowski za zwycięstwo w Wielkiej Żeglarskiej Bitwie o Gotland. Z kolei Tadeusz Piotrowski wraz z załogą zdobyli Złotą Omegę w kat. Śródlądowy Rejs Roku, a kapituła doceniła ich odkrywczą wyprawę z Augustowa do Grodna na Białorusi.

W kat. Regaty Roku nagrodę otrzymał Jacht Klub Wielkopolski za Regaty o Srebrny Żagiel Optimista. Wydarzeniem Roku okazał się jubileusz 70-lecia Żeglarski Ludowy Klub Sportowy Kiekrz. W kat. Przystań Żeglarska Roku nagrodę otrzymał komandor Bogdan Gołek i Zbąszyński Klub Żeglarski za dynamikę działań w podnoszeniu standardu swojej przystani.

Z wielką przyjemnością i zaszczytem wręczałem też medale zasłużonym żeglarzom i działaczom. Wspomniany wyżej Bogdan Gołek odznaczony został Medalem za Szczególne Zasługi dla Żeglarstwa Polskiego. Medale okolicznościowe 95-lecia Polskiego Związku Żeglarskiego trafiły do Macieja Olszewskiego, Ryszarda Skarbińskiego, Stefana Kowalskiego, Bogdana Kramera, Marka Kuleszy, Józefa Mikulskiego, Zbigniewa Ornafa i Zygmunta Szyftera. Odznaką za zasługi dla żeglarstwa wielkopolskiego uhonorowany został Patryk Różański.

Jestem pod dużym wrażeniem działalności Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego i inicjatyw podejmowanych przez lokalne środowisko. W strukturach WOZŻ działa ponad 20 klubów, organizowane są szkolenia, egzaminy żeglarskie, regaty sportowe, rekreacyjne, turystyczne otwarte dla wszystkich żeglarzy, również tych niezrzeszonych w klubach. Wielkie ukłony również za realizację programu „Żagle dla Wszystkich” skierowanego do dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin oraz seniorów. Program realizowany jest dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania, co świadczy o dobrej współpracy między środowiskiem żeglarskim a samorządem. W tym prężnie działającym okręgu nie zapomina się również o historii, o ludziach, którzy już w 1925 roku na tych ziemiach budowali nie tylko zręby państwowości, ale też dali początek żeglarskiej tradycji. Cieszy mnie ten fakt niezmiernie i jestem przekonany, że wielkopolskie żeglarstwo będzie się dynamicznie rozwijać.

Tomasz Chamera
Prezes PZŻ

www.facebook.com/TomChamera/

 

Poniżej fotorelacja z Gali: