W sobotę pierwszego października odbył się piknik, który podsumowywał kolejną edycję Programu Edukacji Żeglarskiej Energa Sailing w Poznaniu. Gościem specjalnym był uczestnik tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, członek żeglarskiej Kadry Narodowej Energa Sailing Kacper Ziemiński.

kuli-0392

Impreza odbyła się na terenie Żeglarskiego Ludowego Klubu Sportowego i zaangażowała dużą grupę młodych zawodników, ich rodziców, dziadków, a także instruktorów i trenerów żeglarstwa. Piknik rozpoczął się punktualnie o godzinie 10. Zarówno dla uczestniczących zawodników jak i ich rodziców organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Najważniejszym punktem były rozgrywane na terenie jeziora Kierskiego regaty Optymistów. Zawodnicy zostali podzieleni na trzy grupy eliminacyjne, z których zostali wyłonieni finaliści.  W ostatnim biegu toczyła się sportowa walka o wyłonienie zwycięzców. Oczywiście hierarchia na mecie została ustalona, ale wygranymi są wszyscy biorący udział w Programie Edukacji Żeglarskiej Energa Sailing – zawodnicy oraz ich rodzice. Wielkim sukcesem był fakt, że wszystkie dzieci, które rozpoczęły szkolenie wiosną teraz samodzielnie opuszczały port i po zakończeniu zawodów wracały z powodzeniem do pomostu!

kuli-0397

kuli-0497

Kacper Ziemiński przez cały czas będąc na wodzie instruował młodych zawodników, którzy mieli okazję skorzystać z doświadczeń Olimpijczyka. Na koniec zawodów odbyła się piętnastominutowa rozmowa, podczas której pytania zadawali zarówno zawodnicy, rodzice jak i zebrani goście. Pytania dotyczyły wielu aspektów, ale w dużej mierze koncentrowały się wokół żeglarstwa, wpływu sportu na codzienne życie oraz związku treningu (głównie jego ilości i zaangażowanego czasu) z wynikami w szkole :).

kuli-0512kuli-0611

Poza czysto sportowymi zajęciami odbywały się imprezy towarzyszące. Na jeziorze pływał jacht typu DZ obsługiwany przez członków Komisji Szkolenia Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego, który był dostępny zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Jacht typu Omega obsługiwali rodzice dzieci samodzielnie, bo jak się okazało już wcześniej połknęli bakcyla żeglarstwa i ukończyli odpowiednie szkolenie.

 

kuli-0628

Program Edukacji Żeglarskiej Energa Sailing był objęty patronatem instytucjonalnym:

Ministra Edukacji Narodowej

Ministra Sportu i Turystyki

Rzecznika Praw Dziecka

Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka

Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka

Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego

kuli-9959

kuli-9987

Do zobaczenia przy okazji kolejnych takich wydarzeń,

Wielkopolski OZŻ,

 

Zdjęcia: Adam Michta