Najtrudniej jest pisać o sobie, ale tradycja żeglarska i długoletnia historia zobowiązuje nas, obecny Zarząd WOZŻ do przypomnienia historii klubów i ludzi którzy stworzyli silny i solidny okręg żeglarski.
A zaczęło się to w 1925 r. Przypomnijmy, że naród polski budował wtedy zręby swej państwowości po długich latach niewoli. Polska tradycja wodniacka wtedy dopiero się rodziła i niewielu ludzi miało pojęcie o żeglowaniu. W tym to czasie 17 Poznańska Drużyna Harcerska przekształciła się w Żeglarską Drużynę Wilków Morskich. Było ich około 60 zapaleńców, posiadali 2 jachty a szkolenie prowadzili początkowo na Warcie i na jeziorze Bytyńskim. Sensację wzbudziła ich wyprawa na Międzynarodowy Zlot Skautów Wodnych w Danii w 1927 r. Był to pierwszy międzynarodowy kontakt wielkopolskich żeglarzy. Wkrótce po tym wydarzeniu bo w roku 1931 przenoszą swoja bazę do Kiekrza i jest to rok w którym zaczyna się życie żeglarskie na tym akwenie.
W tym czasie powstają następne kluby:
– w 1928 r. Sekcja Żeglarska przy Lidze Morskiej i Kolonialnej, która po roku ulega likwidacji
– w 1933 r. Yacht Klub Poznański /obecny Jacht Klub Wielkopolski/
– w 1933 r. Sekcja Żeglarska 3-go Pułku Lotniczego
– w 1934 r. Sekcja Żeglarska AZS
– w 1936 r. Sekcja Żeglarska K.S. Pocztowiec
– w 1936 r. Liga Morska i Kolonialna później przekształcona w PKM LOK

Od 1936 r. rozpoczyna działalność organ mogący uchodzić za początek dzisiejszego okręgowego związku czyli Międzyorganizacyjny Komitet Żeglarski, a później w 1938 Poznańska Delegatura PZŻ. Organ ten reaktywował swoją działalność zaraz po wojnie w drugiej połowie 1945 roku, a następnie wraz z kolektywizacją życia sportowego, został w latach 1951 – 1956 przekształcony i działał jako Sekcja Żeglarska Wielkopolskiego Komitetu Kultury Fizycznej. Na szczęście przyszła w Polsce „odwilż” polityczna i można było w 1957 r. reaktywować Poznański Okręgowy Związek Żeglarski. Przez kolejne lata przybywało klubów i zmieniały się też formy organizacyjne żeglarstwa w Polsce i w Wielkopolsce. Po podziale administracyjnym Polski w 1975 roku powstały nowe województwa i nowe okręgi: Kaliski OZŻ, Koniński OZŻ i Pilski OZŻ. Istnieją one do dzisiaj i współpraca pomiędzy nami w Wielkopolsce układa się wzorowo. W roku 2000 uchwałą Sejmiku naszego Okręgu zmieniliśmy nazwę na Wielkopolski Okręgowy Związek Żeglarski i pod tą nazwą działamy do dzisiaj. Obecnie rola okręgów żeglarskich jest już zupełnie inna. Nie jesteśmy już oddziałem Polskiego Związku Żeglarskiego, tylko samodzielnym stowarzyszeniem zarejestrowanym w KRS, które wraz ze zrzeszonymi klubami tworzy polskie żeglarstwo. Poza wiodącą działalnością sportową nadal realizujemy szkolenia i przeprowadzamy egzaminy żeglarskie. Organizujemy regaty rekreacyjne i turystyczne otwarte dla wszystkich żeglarzy – również niezrzeszonych w klubach. Dzięki wsparciu Urzędu Miasta Poznania prowadzimy program „Żagle dla Wszystkich” skierowany do dzieci niepełnosprawnych i ich rodzin oraz seniorów. Prowadzimy Ośrodek Kultury Żeglarskiej i Marynistycznej gdzie regularnie odbywają się wystawy i koncerty. Jako jedyny okręg w Polsce organizujemy Szanta Claus Festiwal i koncerty szantowe nad Wartą, które pozwalają zabawić się wspólnie wszystkim mieszkańcom Poznania i Wielkopolski.

Jesteśmy otwarci na nowe pomysły jak dalej służyć szerokiej rzeszy żeglarzy i wszystkim którzy chcą ten piękny sport dopiero poznać. Zresztą zapraszamy dalej na naszą stronę internetową, profil FB „Wielkopolski OZŻ” oraz nad jeziora do naszych członków – klubów żeglarskich zrzeszonych w Wielkopolskim Okręgowym Związku Żeglarskim.

Zarząd WOZŻ

 

Pobierz statut Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego (.pdf)