W niedzielę 25.06.2017 odbyły się IV Rekreacyjne Regaty Żeglarskie w Swarzędzu. Wystartowało prawie pięćdziesięciu zawodników łącznie w trzynastu załogach.
Zwycięzcami zostali:
1. Karol Tomaszewski (w klasie Omega Turystyczna)
2. Wiesław Wójcicki (w klasie Omega Turystyczna)
3. Tymek Ponikierski (w klasie Omega Turystyczna)

1. Maciej Gałęzewski (w klasie Omega standard)
2. Krzysztof Turza (w klasie Omega standard)

Na szczególną uwagę zasługuje turystyczno – rekreacyjny wymiar regat. Jak równy z równym ścigały się dzieci, dorośli i osoby z dysfunkcjami! Obecność zawodników spoza Wielkopolski sprawiła, że impreza miała charakter ogólnopolski.

O godzinie 09:45 rozpoczęła się ceremonia otwarcia IV Rekreacyjnych Regat Żeglarskich w Swarzędzu. Wśród zaproszonych gości była Pani Sekretarz Gminy Agata Kubacka oraz Maciej Olszewski Prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Liczną reprezentację stanowili także pracownicy urzędu, a także zaproszeni goście, kibice, członkowie rodzin.
Regaty choć miały formułę rekreacyjną odbyły się według zasad międzynarodowych przepisów ISAF. Organizatorzy (Wielkopolski OZŻ i Sea Adventure) zapewnili osiem jednostek typu Omega, które losowo były wybierane przez załogi. Każda z załóg uczestniczyła w biegach eliminacyjnych, które wyłaniały uczestników Finału B (srebrnego), oraz Finału A (złotego). Trudne warunki pogodowe (silny i porywisty wiatr) nie przeszkodziły w przeprowadzeniu sześciu eliminacyjnych wyścigów i ostatniego finałowego.

Regaty wraz z imprezami towarzyszącymi pozostawiły swój ślad w wielkopolskich mediach. M.in. ukazała się kilkuminutowa relacja ma antenach telewizji WTK http://wtkplay.pl/video-id-33268-zeglarskie_regaty_w_swarzedzu i STK http://telewizjastk.pl/7060,regaty-zeglarskie, audycje radiowe w Radiu Merkury i Radiu Afera. Obszerne informacje można było znaleźć także w serwisach internetowych.

Łącznie 45 zawodniczek i zawodników, sędziowie 4 osoby, komisja techniczna 4 osoby, obsługa regat 3 osoby, kibice 200 osób w szczytowym momencie.
Istotnym faktem jest to, iż każda ze startujących osób otrzymała podarunek. Szczególnie istotne było to dla dzieci, młodzieży oraz uczestników niepełnosprawnych imprezy.