Czwarte Ogólnopolskie Regaty o Puchar Trenera UKŻ „Środa” przeszły do historii jako najliczniejsze dotychczas żeglarskie zawody sportowe rozegrane w Środzie Wielkopolskiej. Czterdziestu żeglarzy z czterech klubów żeglarskich walczyło o tytuły w trakcie trzech rozegranych wyścigów w klasie Optimist do lat 15 i Open (wszystkie pozostałe klasy jachtów). Zawodnikom kibicowali na brzegu licznie przybyli miłośnicy żeglarstwa oraz osoby towarzyszace.


Na zorganizowanych przez Uczniowski Klub Żeglarski „Środa” regatach dopisała pogoda oraz prawdziwie żeglarska atmosfera. Słabnący wiatr dostarczył dodatkowych emocji na trasie regat. W każdym wyścigu, i w klasie Optimist i Open, dochodziło do ciekawych pojedynków oraz walki w większych grupach. Nad prawidłowym przebiegiem zawodów czuwał sędzia główny regat i gość specjalny imprezy Krzysztof Kwaśniewski. Całe widowisko na wodzie wzbogacono o komentarz tytularnego trenera – Patryka Różańskiego. Widzowie mogli dzięki temu zrozumieć na czym polegają regaty i poznać sylwetki startujących zawodników.

Tegoroczną edycję regat w klasie Optimist wygrał Damian Kawiński ’03 z UKŻ „Środa”. Puchar Trenera UKŻ „Środa” pozostał więc w Środzie Wielkopolskiej. Damian zajął w poszczególnych wycigach miejsca: 2, 1 i 2. Z jednym punktem straty, drugie miejsce zajął czołowy zawodnik tego sezonu Gracjan Matłoka ’01 z UKS „Dwójka” Rogoźno. Trzykrotnie żeglujący na trzecim miejscu Paweł Nowakowski ’02 z UKS „Dwójka” Rogoźno zajął ostatecznie trzecie miejsce. Najlepsza żeglarka Klaudia Majik ’03 z UKS „Dwójka” Rogoźno zajełą 4 miejsce. W klasie Optimist sklasyfikowano łącznie 24 zawodników.


W drugiej kategorii – Open udział brały załogi żeglujące na pozostałych klasach. Wystartowało osiem żaglówek: „Czarna Magia” klasa Omega, klasa 420, klasa P7, „biber” klasa Neptun, „Wynalazek” klasa Słonecznik, klasa Figiel, klasa Bławatek i klasa Cadet. Szesnastu zawodników zmagało się na „trójkątnej” trasie o miejsca na podium w zmiennych warunkach. Pierwsze miejsce zajęła załoga pod sterami Macieja Heigelmanna ’80 na „Czarnej Magii”: Jakub Walczak ’04, Szymon Rybotycki ’07 i Anna Maria Kędzia ’97. Drugi stopień podium przypadł załodze żeglującej na „420-tce” Tomaszowi ’75 i Antoniemu ’05 Felman. Na trzecim miejscu regaty zakończyła załoga P7 – Andrzej Kawiński ’54 z córką Martyną ’09.

Organizatorzy przewidzieli nagrody specjalne. Puchar „Fair Play” zasłużenie otrzymał Jacek Woźny z UKŻ „Środa”. Puchar dla najmłodszej zawodniczki regat otrzymała Martyna Kawińska urodzona 7 maja 2009 roku. Martyna żeglowała razem z tatą Andrzejem na P7. Najmłodszym żeglarzem regat okazał się Szymon Rybotycki urodzony 7 stycznia 2007 roku. Najmłodsi zawodnicy reprezentowali barwy UKŻ „Środa”. Puchar „Klubowy” dla najliczniejszej przyjezdnej ekipy otrzymał Uczniowski Klub Sportowy „Dwójka” Rogoźno.

„To niesamowite, że do Środy Wielkopolskiej przyjeżdża coraz więcej młodych żeglarzy, aby ścigać się na naszym „średzkim morzu”. Niespodziankę sprawił nam Klub Żeglarski „Kotwica” Rogoźno, który wystartował w naszych regatach poraz pierwszy. Z dziesięcioma Optimistami przyjechał do nas UKS „Dwójka” Rogoźno. Z Optimistami oraz żaglówką klasy Open przyjechali „Wodniacy” z Piły. Razem z naszą średzką flotą listę startową zamknęliśmy okrągłą liczbą 40 uczestników. Taka frekwencja na naszych średzkich regatach dodaje nam skrzydeł. Zawody, które organizujemy wspólnymi siłami czynnych członków UKŻ „Środa” z roku na rok są coraz ciekawsze. Dzięki wsparciu Burmistrza Środy Wielkopolskiej Wojciecha Ziętkowskiego klub może rozwijać się i organizować ogólnopolskie imprezy żeglarskie. Bez wsparcia Urzędu Miasta Środy Wielkopolskiej nie było by możliwe goszczenie przyjezdnych żeglarzy na tak pięknym terenie gminnego kompleksu nad jeziorem jakim jest Centrum Marina. Cztery lata temu, kiedy zorganizowaliśmy pierwsze regaty o Puchar Trenera udział wzięło pięciu zawodników na Optimistach. Nie spodziewałem się wtedy, że to początek tak fantastycznego cyklu. Za rok planujemy zorganizować piątą edycję tych regat. Będzie to jednocześnie pięciolecie klubu żeglarskiego w Środzie. Zapowiada się więc ciekawa impreza sportowa i duże ogólnopolskie wydarzenie żeglarskie.” – Patryk Różański, Komandor i Trener UKŻ „Środa”.

IV Ogólnopolskie Regaty o Puchar Trenera UKŻ Środa

Uczniowski Klub Żeglarski „Środa” serdecznie dziękuje za pomoc w zorganizowaniu Regat:

Burmistrzowi Środy Wielkopolskiej Wojciechowi Ziętkowskiemu,
Naczelnikowi OKiS Andrzejowi Chmielewskiemu,
Przewodniczącemu Rady Miejskiej Pawłowi Dopierale,
Sędziemu Głównemu Regat Krzystofowi Kwaśniewskiemu,
Zastępcy dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Środzie Wielkopolskiej – mgr Arlecie Chergui,
Dyrektor Niepublicznego Przedszkola „Wiśniowy Ogród” w Środzie Wielkopolskiej – mgr Wioletcie Szmania,
Redaktor Agnieszce Piątek i całej redakcji Gazety Średzkiej
oraz Klubowiczom Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego „Środa”

Maksymilian Stryszowski
Mariusz Trepiński
Michał Jarosz
Kamil Kubiaczyk
Kacper Kamiński