24 czerwca na jeziorem Swarzędzkim odbyły się V Jubileuszowe Rekreacyjne Regaty Żeglarskie im. Kpt. Tomka Adamczyka. W tym roku miały charakter szczególny, bo po raz pierwszy odbyły się bez ich pomysłodawcy, który w marcu tego roku zginął w wypadku samochodowym. Chcemy kontynuować jego dzieło.

Oprócz rywalizacji sportowej, chodziło w nich przede wszystkim o propagowanie żeglarstwa, wymianę doświadczeń i naukę regatowej rywalizacji. Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich chętnych żeglarzy, w tym załóg, których członkowie to osoby z niepełnosprawnościami. Organizatorzy chcieli ponadto pokazać, że żeglarstwo to sport dla każdego i udowodnić, że przygodę z nim można zacząć w każdym wieku.

O godzinie 09:30 rozpoczęła się ceremonia otwarcia V Rekreacyjnych Regat Żeglarskich w Swarzędzu. Wśród zaproszonych gości była Pani Dyrektor Swarzędzkiego Centrum Sportu i Rekreacji oraz Prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego. Liczną reprezentację stanowili zaproszeni goście, kibice, członkowie rodzin.
Regaty choć miały formułę rekreacyjną odbyły się według zasad międzynarodowych przepisów ISAF. Organizatorzy (Wielkopolski OZŻ i Sea Adventure) zapewnili osiem jednostek typu Omega, które losowo były wybierane przez załogi. Każda z załóg uczestniczyła w biegach eliminacyjnych, które wyłaniały uczestników Finału B (srebrnego), oraz Finału A (złotego). Trudne warunki pogodowe nie przeszkodziły w przeprowadzeniu sześciu eliminacyjnych wyścigów i ostatniego finałowego.

 

Wodnym rozgrywkom przyglądała się telewizja WTK: